OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

                                                                    MEDUŠKO

História

Vítejte na stránce medusko.wbl.sk v sekci História

 

História

Lásku k včelám som získaval už ako malý chlapec od starého oteca, ktorý ma brával na včelín a zaúčal do tajomného života v úľoch. Neskô r som mu pomáhal  pri nasadzovaní medníkov a medobraní. S pribudajúcimi rokmi ubúdalo dedkovi  síl a tak starostlivosť a práce okolo včiel postupne prechádzali na mňa. Včelárenie ma veľmi zaujalo. Zaregistroval som sa v miestnej organizacii zvazu včelárov MO SZV Giraltovce, kde som spoznal mnoho nových priateľov holdujúcich tomuto krásnemu a ušľachtilému koníčku. So začiatočníckym entuziazmon som študoval všetkú dostupnú včelársku literatútru (knihy, časopis Včelár a internet). Tak ako všetci  nadšenci som aj ja skúšal všetky naštudované poznatky overiť v praxi (umelé rozmnožovanie včelstiev, nadstavkové systémy, chov matiek a i.).  Rokmi sa včelín a jeho okolie zapnil úľmi, včelnica bola prevčelená  a  priemerný medný výnos klesol na 13,5kg. Bolo nutné riešiť nové stanovište. Rozhodol som sa pre kúpu  staršej maringotky(kočovného vozu) a súčasne som kúpil aj úle typu čechoslovak „CS“. Bola to druhá rámiková miera, kedže prvá pôvodná miera bola B-čko. Rekonštrukcia kočovného vozu a jeho osadenie sa podarilo v krátkom čase a mal som druhé stanovište. Prvé stanovište B-čkové bolo v intraviláne obce Železník s počtom 20 až 25 rodín, druhé stanovište „CS“- kočovný voz bol v extraviláne obce Lužany pri Topli s počtom 15 až 20 rodín. Obhospodárovať dve stanovištia  na dvoch rozdielnych rámikových mierach bolo veľmi náročné z hľadiska technického vybavenia ale hlavne náročné na čas. V tomto období som študoval na TU v Košiciach, neskôr pracoval v SEZ a.s. Krompachy, takže na včely som mal čas iba cez víkendy. Víkendy strávene pri včelách v prírode boli super relaxom po pracovnom týždni až dovtedy, pokiaľ som sa nestal „otrokom svojho koníčka“ a trávil pri včelach všetok svoj čas. Padlo rázne rozhodnutie - ukončenie chovu matiek, zrušenie jedného stanovišťa a zníženie počtu včelstiev aspoň na 10 rodín. V priebehu roka som znížil počet včelstiev na 8 a 10 rodín na jednotlivých stanovištiach. Táto cesta sa ukázala ako správna jednak v medných výnosoch a jednak v ůspore času. Ostávalo ešte zrušiť jedno stanovište. Túto úlohu za mňa výriešil rok 2006. Bol to hádam najčiernejší rok v dejinách včelarstva, keď došlo k strate státisíc až miliónov včelích kolónií po celom svete. Po zime 2006 mi ostali len tri včelie rodiny na „B“ stanovišti .

Tu začína nová etapa mojho včelarenia. Kočovný voz som  premiestnil do intravilánu mesta Giraltovce na záhradu k rodinému domu, kde bývam. Tri B-čkové rodiny som preložil na rámikovu mieru čechoslovák  a osadil v kočovnom voze. Osadenstvo kočovného voza som ešte doplnil rojmi získanými od priateľa Ing. M. Vaška. O včelie rodinky je vždy výborne postarané kedže ich je podstatne menej a mám ich priamo pred domom. Včelstvá sa na novom stanovišti výborne udomácnili, čo potvrdzuje rozvoj včelstiev a hlavne medný výnos 45kg/včelstvo. Napriek tomu, že sú obkolesené zástavbou rodinných domov susedov svojou pritomnosťou neobťažujú. Vzorne sa starajú o opelenie ich záhrad. Bez dobrých susedských vzťahov by táto záľuba neprinášala svoje výsledky či už v podobe záhrad plných plodov alebo medu. 


Mám tak ako každý včelár svoj vlastný systém, ku ktorému som sa dopracoval, ktorý sa osvedčil a najviac mi vyhovuje. Včelárim v meste Giraltovce na severovýchodnom Slovensku v nadmorskej výške 195 m n.m. Som členom  MO SZV Giraltovce, kde pôsobím aj ako asistent veterinárneho lekára pre zdravie včiel. Včelstvá mám osadené v úľoch typu „CS“ čechoslovak  86 včelářske a děbnárske závody Brno, na rámikovej miere 39x30 pre vysoký a 39x17,5 pre nízky rámik. Používam nadstávkový systém, kde kombinujem vysoké a nízke nadstávky. Ročne obhospodárujem 6 až 8 produkčných včelstiev a 4 až 6 zásobných včelstiev (odložence,roje). Zásobné  slúžia  na posilnenie produkčných na jeseň alebo na jar podľa potreby. Počas sezóny včelstvá v raste nijako neobmedzujem (nepoužívam materskú mriežku), radšej pridám nadstavok. Včelstvá zimujem v dvoch vysokých nadstavkoch alebo jednom vysokom a jednom nízkom v závislosti od sily včelstva. Ošetrovanie proti klieštikovi počas sezóny robím vyrezávaním zaviečkovaného trudieho plodu z čoho majú veľkú radosť sýkorky a ine drobné vtáctvo. Po sezóne pred doplnením zimných zásob používam prípravky na báze kyseliny mravčej a po doplnení  zásob ešte prípravok na báze amitrazu pre pokojnejší  zimný spánok.  Moje včielky sú  takto spokojné a preto som spokojný aj ja.  V prípade záujmu rád odpoviem na vaše otázky v sekcii „odkazy“ na tejto stránke.